Konferencja prasowa władz miasta w Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży

20 stycznia br. w naszej nowej placówce, Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, odbyła się konferencja władz miasta. Beata Chrzanowska Wiceprezydent Słupska wspólnie z Dyrekcją naszego Ośrodka zaprezentowała oddane do użytku mieszkanie.
Placówka przeznaczona jest głównie dla kobiet w ciąży bądź rodziców z dziećmi zagrożonych lub dotkniętych problemem bezdomności. Miejsce dedykowane jest kobietom, które, np. straciły pracę, zostały z dnia na dzień bez mieszkania, są w ciąży lub z małym dzieckiem. Wykorzystywane będzie w nagłych sytuacjach, takich, w których kobieta z dzieckiem może być zagrożona bezdomnością. Czas, który może spędzić w mieszkaniu pozwoli na ustabilizowanie życia, chwilę oddechu i możliwość zorganizowania się na nowo. Często właśnie brakuje takiego "przystanku", który będąc tymczasową bazą daje szansę na znalezienie np. nowego mieszkania/pracy.
W sierpniu 2024 r. Miasto Słupsk zawarło umowę z Wojewodą Pomorskim, na mocy której, z rządowego programu „Za życiem”, jako jeden z kilku samorządów w kraju, otrzymało dotację z przeznaczeniem na utworzenie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, czyli remont, dostosowanie i wyposażenie lokalu stanowiącego własność Miasta Słupska. 440 tys. pochodzi z dotacji z rządowego programu. Mieszkanie oraz 110 tysięcy zł na stworzenie placówki przekazało miasto Słupsk.
Placówka mieści się przy ul. Krasińskiego 7/3, przeznaczona jest dla 8 osób, w jej której skład wchodzą: 3 pokoje mieszkalne z miejscami do nauki dla dzieci, kuchnia z jadalnią, salon dziennego pobytu z miejscem do zabaw dla dzieci, 2 łazienki z WC i pomieszczenie do pracy indywidualnej z mieszkańcami.
Zgodnie z art. 19 pkt 11 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej prowadzenie domów dla matek z małoletnimi dziećmi, czyli placówek zapewniających całodobowe schronienie i specjalistyczne wsparcie, głównie dla kobiet w ciąży lub z małymi dziećmi, zagrożonych bezdomnością, należy do zadań własnych powiatu. Zapotrzebowania na tego typu usługi w Słupsku dotyczy kilku kobiet z dziećmi rocznie. Dotychczas, wypełniając obowiązek ustawowy związany z zapewnieniem schronienia tej grupie potrzebujących, Ośrodek korzystał z usług placówek zlokalizowanych najczęściej w Gdańsku. Z tego tytułu ponoszono koszt na poziomie 80.000,00 – 120.000,00 zł rocznie, przy czym aktywizacja
i usamodzielnianie mieszkanek Słupska, prowadzona z dala od miejsca zamieszkania, nie była działaniem przynoszącym zadowalający poziom efektywności.
Utworzenie tego typu ośrodka wsparcia w Słupsku, pozwoli na zrealizowanie ciążącego na samorządzie powiatowym obowiązku ustawowego i w dużej mierze uniezależni mieszkańców Słupska od dostępności placówek zlokalizowanych w innych miastach. Jednocześnie podniesie poziom i efektywność wsparcia udzielanego na rzecz rodzin z dziećmi lub kobiet w ciąży, chroniąc jego mieszkańców przed bezdomnością, a dzieci przed ewentualnym umieszczeniem w pieczy zastępczej.
Koniecznym do podkreślania jest osobiste zaangażowanie kierownictwa i pracowników PGM Sp. z o. o., przy planowaniu i realizacji inwestycji, którzy nieodpłatnie przygotowali dokumentacje projektową oraz zlecili i nadzorowali roboty budowlane.
Pierwsi mieszkańcy spodziewani są w lutym br.
Fot. UM w Słupsku
Całość do obejrzenia konferencji prasowej:
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami oraz materiałami radiowymi i filmowymi na temat mieszkania:
https://gdansk.tvp.pl/84620202/bezpieczny-dom-dla-matek-z-dziecmi-i-kobiet-w-ciazy-w-slupsku