Rodziny zastępcze to nasze „pomarańcze” szczęścia

Ostatnio za pośrednictwem Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego, promowaliśmy adopcję. W najbliższym czasie skupimy się na akcji „Rodzina – Dzieciom” propagującej rodzicielstwo zastępcze. Poniższy plakat to jedynie preludium do szeroko zakrojonej promocji, którą mamy nadzieję przeprowadzić w przyszłym roku już po obostrzeniach związanych z pandemią.
Rodziny zastępcze „na wagę złota”
- Rodziny zastępcze są dla nas bardzo ważne. To one sprawiają, że można podarować szczęśliwy dom, miłość i zrozumienie tym dzieciom, które na to w pełni zasługują. Niestety z różnych względów tego nie otrzymują w swoich rodzinach biologicznych – zwraca uwagę Katarzyna Filipiak, Zastępca Dyrektora MOPR w Słupsku. - W tej chwili w Słupsku funkcjonuje 96 rodzin zastępczych, a potrzeby w tym zakresie są znacznie większe.
Dodajmy, że pracownicy MOPR-u zajmujący się tematem rodzin zastępczych udzielają wszelkich informacji dotyczących szeroko pojętej pieczy zastępczej i tego, jak można zostać rodziną zastępczą.
- Zapewniamy oczywiście szkolenia ze specjalistami dla osób, które chcą nimi zostać. Udzielamy niezbędnego wsparcia merytorycznego w każdej fazie procedury kwalifikującej do zostania rodziną zastępczą. Systematycznie wspieramy w wychowywaniu dzieci i młodzieży – dodaje Filipiak.
„Smaczny owoc”
Głównym motywem kampanii informacyjnej „Rodzina – Dzieciom” jest przekrojona na pół pomarańcza. Dlaczego?
- Kolor pomarańczowy stanowi motyw przewodni MOPR-u we wszystkich materiałach promujących tę instytucję. Natomiast pomysł owocu pomarańczy jako symbolu naszej akcji wyszedł od pracowników Mojego Działu – podkreśla Waldemar Matynia, kierownik Działu Pieczy Zastępczej i Instytucjonalnej w MOPR. - Pomarańcza musi urosnąć na dobrej, stabilnej i bogatej ziemi. W tym przypadku jest nią rodzina, która ma zdrowe i zarazem odpowiedzialne podejście do dzieci. Dzięki systematycznej pielęgnacji związanej z uprawą pomarańczy - a u nas szkoleniom ze specjalistami i doświadczeniami życiowymi związanymi z rodzicielstwem – rodzi się dojrzały owoc. Ten owoc wzrasta na naszych oczach, tak samo jak rosną dzieci. Jeśli przekroimy pomarańczę, widzimy metaforyczny system powiązań rodzinnych. Choć rodzice zastępczy i dzieci pochodzą z różnych środowisk, to jeśli spełnią powyższe warunki, to będą tworzyły jeden „smaczny owoc”, czyli po prostu szczęśliwą rodzinę – kończy Matynia.
Pandemia „podcina skrzydła”
Akcja związana z promocją rodzicielstwa zastępczego odbywa się w trudnych warunkach pandemii, jednakże bez względu na okres, w którym się znajdujemy, dzieci potrzebują naszej pomocy. Mając to na uwadze, będziemy co jakiś czas przypominać o tej akcji na naszych kanałach informacyjnych. Stworzymy zakładkę „piecza zastępcza” na naszej stronie internetowej: www.mopr.slupsk.pl. Stopniowo poinformujemy o rodzajach rodzin zastępczych, a także o tym jak radzą sobie już funkcjonujące rodziny zastępcze na terenie Słupska. Poniższych materiałów promocyjnych należy spodziewać się również w komunikacji miejskiej i innych miejscach ogólnie dostępnych.
Tymczasem zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z pracownikami MOPR zajmującymi się tym tematem, którzy udzielą wszelkich informacji: 59 814 28 21 lub 23 lub 25.